Jakie są wady i zalety stosowania?

Chcesz włączyć do swojej diety olej kokosowy i dalej się zastanawiasz? Pomożemy Ci poznać wady i zalety jego stosowania. Z góry uprzedzamy, że plusy znacznie przewyższają minusy, więc decyzja będzie prosta i nie pozostawiała wątpliwości.

orzech kokosowy

Pomimo tego, przez długi czas negatywnie komentowany, olej kokosowy należał do żywności, której spożywanie nie było wskazane. Wierzono, że powoduje on zawały i innego rodzaju nieprzyjemności, w tym przyczynia się do otyłości. Całe to zamieszanie na szczęście nie miało solidnego potwierdzenia naukowego, a po latach wiemy, że czarne scenariusze pisane jeszcze nie tak dawno temu, mijają się z prawdą, a lekarze którzy tak mocno odradzali stosowanie, pewnie sami teraz jedzą w domu obiad… przygotowany na oleju kokosowym :)

Przejdźmy jednak do zalet stosowania i poznajmy bliżej jego prozdrowotne właściwości.

Zalety

 1. Olej kokosowy bogaty jest w tłuszcze nasycone, które składają się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, czyli takich, które wzmacniają odporność i działają bakteriobójczo.
 2. Olej kokosowy ma wysoką temperaturę dymienia, co sprawia, że nadaje się do smażenia.
 3. Kwasy tłuszczowe w nim zawarte, szybko przemieniane są w energię, dzięki czemu tłuszcz nie jest magazynowany w organizmie.
 4. Olej z kokosa ma działanie energetyzujące, a niektórzy nawet robią z niego domowe, naturalne energetyki.
 5. Spożycie oleju kokosowego podwyższa poziom HDL – dobrego cholesterolu, pomagając w eliminowaniu, tego który niekorzystnie działa na organizm.
 6. Stosowany na skórę, stanowi idealny nawilżacz o przyjemnym zapachu.
 7. Można z niego robić odżywki do włosów, które poprawiają ich kondycję.  

 

Wady oleju kokosowego:

 1. Niektóre osoby są uczulone na orzechy kokosowe i produkty z nich wytworzone. Niewielki odsetek ludzi cierpi na tą przypadłość, ale alergia tego typu się zdarza.
 2. Spożywanie zbyt dużej ilości oleju kokosowego zbyt szybko, bez uprzedniego przyzwyczajenia organizmu może powodować biegunkę.
 3. Przeciwbakteryjne właściwości oleju kokosowego, mogą zabijać także dobre bakterie. Osoby o braku równowagi flory bakteryjnej powinny organiczać jego spożycie lub nie decydować się na jego stosowanie w diecie.

 

Jak łatwo zauważyć, minusy dotyczą niewielkiej grupy osób. Przeważająca część ludzi może z powodzeniem spożywać 3 do 4 łyżek oleju kokosowego w codziennej diecie.

Juz 2 – 3 miesiące stosowania oleju kokosowego powinno dać zauważalne korzyści, zarówno od wewnątrz, jak i w wyglądzie zewnętrznym. Odpowiednio stosowany w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną może sprawić, że zrzucisz niechciane kilogramy, natomiast stosowany na zewnątrz może nadać nowy blask skórze i włosom.

Na pytanie, czy warto stosować olej kokosowy, odpowiedź jest jednoznaczna. Z pewnością daje on dużo więcej korzyści od rzepakowego, tradycyjnie używanego dotychczas w polskich kuchniach. Już taka drobna zmiana może dać wymierny efekt i pomóc robić kroki do przodu ku lepszym nawykom żywieniowym.

Poprzedni wpis

Co warto o nim wiedzieć?

Następny wpis

Olej kokosowy, czy oliwa z oliwek?

1 Komentarze

 1. Doświadczona

  Szkoda, że nie przeczytałam tego wcześniej, ale przynajmniej wyczulę też innych. Częsty błąd początkującego to właśnie spożywanie zbyt dużej ilości oleju na raz. Warto dać sobie chwilę na przyzwyczajenie, żeby nie mieć potem sensacji żołądkowych. :)

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén