Co wybrać?

Pytanie o to, jak olej kokosowy wypada w porównaniu do oliwy pada dosyć często. Aby sobie na nie odpowiedzieć należy pierw zwrócić uwagę na to, że jest to trochę tak, jakby porównywać jabłko z pomarańczą. Oba mają korzystny wpływ i warto je stosować w zbilansowanej diecie.

Są jednak przypadki, w których stosowanie oleju kokosowego jest bardziej korzystne od oliwy z oliwek, i na odwrót. Przeanalizujmy te przypadki.

Dieta śródziemnomorska znana jest z tego, że korzysta się w niej z oliwy z oliwek extra virgin w dużej ilości, podczas gdy w diecie paleo w kuchni nieodzownym elementem jest olej kokosowy. Oliwa z oliwek ulega szybkiemu uszkodzeniu pod wpływem temperatury i traci swoje właściwości, podczas gdy olej z kokosa jest bardziej stabilny.

Wniosek jest taki, że przyrządzając produkty w wysokiej temperaturze, warto korzystać z oleju kokosowego, podczas gdy chodzi o różnego rodzaju sałatki, czy produkty które nie wymagają obróbki termicznej oliwy i jest ona tam stosowana jako dodatek, można śmiało po nią sięgnąć.  

oliwa z oliwek

Który z nich na odchudzanie?

Kolejnym ważnym punktem, jest to, że zarówno oliwa z oliwek, jak i olej kokosowy pomimo że wartościowe dla zdrowia, to w dalszym ciągu tłuszcze zawierające kalorie.

Olej z kokosa może poprawić metabolizm. Powszechnie wiadomo też, że przyczynia się do zrzucania kilogramów bardziej niż oliwa z oliwek, dlatego wszystkim tym, którym zależy na odchudzaniu, tropikalny pomocnik jest polecany.

Różnice w smaku

Oliwa z oliwek jest mniej intensywna w smaku od oleju kokosowego (w odmianie nierafinowanej). Wiele osób potrzebuje chwili czasu na przyzwyczajenie się do nowego aromatu potraw, niektórzy uwielbiają ten charakterystyczny posmak, ale jest też grono osób, którym najzwyczajniej w świecie nie odpowiada.

Właśnie z tego powodu, za każdym razem gdy gotujemy dla gości, lepiej sprawdza się oliwa z oliwek, to, że Ty uwielbiasz kokos, nie znaczy, że każdy inny też. Dużo rozsądniejszym wyjściem jest wybrać oliwę, gdy nie znamy dobrze przyzwyczajeń osób dla których przyrządzamy posiłek.

Stosowanie zewnętrzne

Oba oleje mają dużo więcej zastosowań niż tylko użyteczność w przyrządzaniu potraw, zarówno olej kokosowy jak i oliwa z oliwek mogą być stosowane do usuwania makijażu, nawilżania ciała, czy jako składnik odżywek dla urody.

Naprawdę ciężko jest powiedzieć, który z tych olejów jest lepszy, bo oba są wartościowe i mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia. Najlepszym pomysłem zdaje się być korzystanie z obu. Nikt nie powiedział, że wybierając olej kokosowy należy pozbyć się z kuchni wszystkich innych pomocników, aczkolwiek trzeba pamietać, żeby wystrzegać się złych tłuszczów, które też potrafią kusić w sklepach zarówno ceną, jak i kolorowymi opakowaniami.