Olej kokosowy do smażenia – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Podstawowym kryterium podczas wyboru oleju powinna być temperatura dymienia. Wszystko dlatego, że podczas smażenia dochodzi do wytworzenia bardzo wysokich temperatur. Wspomniana wartość to moment, w którym olej zaczyna się palić. Co za tym idzie, dochodzi do wytworzenia niekorzystnych dla zdrowia, rakotwórczych substancji. Samo spalenie jest dodatkowo uciążliwe ze względu na nieprzyjemny zapach, a przede wszystkim smak i wygląd naszych potraw. Właśnie dlatego trzeba wybierać oleje o jak najwyższych temperaturach dymienia. Im większa wartość, tym olej wykazuje bardziej zadowalającą stabilność podczas procesu podgrzewania i dobrze sprawdza się przy smażeniu.


 

Oleje nadające się do smażenia

Większość popularnych olejów nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku smażenia, a część z nich po prostu się do niego nie nadaje. Świetnym przykładem może być tu oliwa z oliwek, z zamiłowania do której słyną Grecy. Wytwarzają ją samodzielnie z oliwek uprawianych w pobliżu i używają do smarowania pieczywa, sałatek i smażenia. Oliwa z oliwek pali się jednak w wysokich temperaturach, co jak zostało wyżej wspomniane jest bardzo niekorzystne dla zdrowia. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie olej kokosowy do smażenia. Jest on termostabilny co sprawia, że świetnie nadaje się do przyrządzania w wysokich temperaturach.

Podstawowe zalety oleju kokosowego przy smażeniu

olej kokosowy do smażenia

Przede wszystkim olej kokosowy nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że potrawa ulegnie przypaleniu. Ponadto olej kokosowy pięknie pachnie i w odróżnieniu od innych olejów nie powoduje złego samopoczucia. Wiele osób twierdzi również, że nadaje on potrawie oryginalnego, orientalnego smaku. Nawet niewielka ilość oleju kokosowego sprawia, że potrawa nie jest sucha i smakuje zdecydowanie lepiej, niż gdyby była przygotowana na jednym z tradycyjnych zamienników.

Smażenie w wysokich temperaturach

Temperatura dymienia oleju kokosowego wynosi 200 stopni Celsjusza. Sam w sobie produkt świetnie nadaje się nawet do głębokiego smażenia, nie szkodząc zdrowiu. Wysoka temperatura nie powoduje wydzielania się toksycznych substancji. Dzięki temu można używać go na co dzień, bez obaw o ewentualne skutki uboczne.

Czy można smażyć mięso na oleju kokosowym?

Olej kokosowy świetnie nadaje się do smażenia różnego rodzaju potraw. Nie ma w tym zakresie ograniczeń. Olej pozwoli idealnie przysmażyć mięso i nada mu soczystości. Nie gorzej poradzi sobie w przypadku ryb. Nie ma również lepszego sposobu na smażenie na woku potraw orientalnych. Nuta kokosa wzbogaci dodatkowo ich smak. Olej kokosowy pasuje także do smażenia potraw słodkich. Naleśniki, placki czy omlety to często te potrawy, które ulegają przypaleniu najłatwiej. Olej kokosowy pozwoli uniknąć niepożądanego efektu i dobrze zgra się ze słodkimi dodatkami, takimi jak owoce czy drzemy.

Przechowywanie i użytkowanie

Olej kokosowy należy przechowywać w zacienionym miejscu. Latem lub w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze powietrza jego stan skupienia zmieni się na ciekły. Wtedy najlepiej nabrać go na łyżkę i wylać bezpośrednio na patelnię. W niższych temperaturach olej kokosowy zachowuje stały stan skupienia. W celu smażenia należy wybrać ze słoika określoną porcję i wyłożyć na rozgrzaną patelnię. W kilka sekund olej rozpuści się i będzie można rozpocząć smażenie.

Udanego smażenia! :)

Poprzedni wpis

Kawa z olejem kokosowym i masłem (kuloodporna) – jak działa i jak zrobić?

Następny wpis

Nierafinowany kontra rafinowany – który olej kokosowy wybrać?

1 Komentarze

  1. daniel

    Dla ciekawskich wybierać tylko certyf. Fair Trade

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén