Co warto o nim wiedzieć?

O tym, że olej kokosowy od czasu, gdy udowodniono, że wcale nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego organizmu (trudno w to uwierzyć, ale kiedyś panował taki pogląd), z dnia na dzień zdaje się zyskiwać na popularności. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego warto go stosować?

kokos

Postaramy się przedstawić kilka faktów, które pomogą Ci zdecydować, czy włączyć go do swojej diety. Kokos ma tyle pozytywnych właściwości, że naprawdę ciężko jest przejść obok niego obojętnie.

  • Olej kokosowy pozyskiwany jest z wnętrza orzecha rosnącego na palmie. Jest bardzo popularny w Azji Południowo-Wschodniej, a niektórzy mieszkańcy wysp Pacyfiku pozyskują z niego ponad 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie.
  • Olej z kokosa składa się w ponad 85% z nasyconych kwasów tłuszczowych. W przeciwieństwie do np. tłustych wędlin, kwasy z kokosa są średniołańcuchowe, czyli takie, które słyną ze swoich zbawiennych właściwości.
  • Olej kokosowy, podobnie jak mleko matki zawiera duże ilości kwasu laurynowego (ponad 50%), ponadto znajdują się z nim jeszcze inne kwasy, które w połączeniu działają jak naturalny antybiotyk, pomagając w eliminacji bakterii.
  • Zimnotłoczona odmiana (zaliczana do najzdrowszych) ma posmak kokosa i jest mniej przezroczysta od olejów rafinowanych (mniej zdrowych).
  • Olej kokosowy zawiera aż 9 kalorii w jednym gramie.
  • Smażenie i pieczenie na oleju kokosowym to dobry pomysł, dzięki wysokiej temperaturze dymienia, nie wytrąca on swoich cennych właściwości tak szybko jak na przykład oliwa z oliwek.
  • Olej kokosowy ma setki zastosowań, począwszy od nawilżania skóry.. po wybielanie zębów!

 

Jest wiele więcej zaskakujących faktów o oleju kokosowym, wystarczająco, aby napisać o nim książkę, ale jedno jest pewne.. samo czytanie nie sprawi, że pojawią się korzyści, musisz zdecydować się na włączenie go do swojej diety.

Najlepszym sposobem jest powolny start. Spróbuj z małą dawką każego dnia i zobacz jak będziesz się czuć. Mamy nadzieję, że z dnia na dzień coraz lepiej 😉

 

Następny wpis

Jakie są wady i zalety stosowania?

1 Komentarze

  1. Kasia

    A ja robię z oleju kokosowego nawet odżywkę do włosów i sprawdza mi się lepiej niż niektóre drogie kosmetyki renomowanych marek :)

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén